Június 2-án Till Attila moderációjában zajlott le a #köszibudapest kampány nyitó sajtóeseménye a Bálna Budapest épületében. Egy különleges sajtóesemény és kerekasztal beszélgetés során azt kutattuk, mit is jelent az OKOS VÁROS és a hozzá kapcsolódó jövőkép olyan emberek számára, akik munkájuk során kiemelten tudnak foglalkozni a városkép alakításával. De nemcsak az urbanisztika jövőjét kutattuk, hanem kérdeztünk építészt, olimpiai bajnok sportolót is, sőt, egy fejlesztő cég vezetőjét is arról, hogyan lehet ez a város okosabb, élhetőbb, szerethetőbb számunkra.
KIK cseréltek eszmét velünk az OKOS BUDAPEST beszélgetésen?
Szalay - B. Alexandra - Főpolgármester-helyettes Asszony
Szendrő Péter - 81Font architecture&design tulajdonosa, építész
Ongjerth Richárd - BME,Magyar Urbanisztikai Tudásközpont ügyvezető
Szilágyi Áron - Olimpiai Bajnok sportoló
Rab Judit - Lechner Tudásközpont - Smart City szakértő
Major Attila CEO - Senso Media
A Főpolgármester-helyettes Asszony kezdte meg a gondolatmenetet arról, miszerint a legfontosabb kérdések okos város tematikában, hogy jól használjuk-e a tereinket, vagy hogyan kellene jól használnunk őket. Szavaiból kiderült,hogy a #köszibudapest kampány egy gondolkodásmódról szól, és arról a tudatosságról, amelynek lényege, hogy ebben a városban nem csak élni lehet, hanem folyamatosan fejleszteni is, változtatni, élhetőbbé tenni. A városról és a fejlesztésekről tehát érdemes, sőt, kell gondolkodni, beszélgetni.
A résztvevők mindegyike egyetértett abban, hogy csak akkor lehet még jobb élettér a város, ha komplex fejlesztések valósulnak meg. Egy ekkora városban, mint Budapest, nem lehet hozzányúlni egy elemhez úgy, hogy az ne hasson legalább egy másikra. A legkisebb közlekedési beruházás is hat a kerekes székesekre, a turistákra és minden itt lakó életére. Egy jó városvezetés megpróbál mindenkinek kedvezni, és a maguk nyelvén üzenni nekik. Ilyen módon az okos tematika nem az eszközökről szól, amelyek által okos lehet egy város, hanem sokkal inkább arról, hogy ezeket az eszközöket hogyan állítjuk annak a szolgálatába, hogy minél élhetőbb, fenntarthatóbb és minél kényelmesebb várost hozzunk létre.
Till Attila mindegyik beszélgetőnek feltette azt a kérdést, hogy mit gondol a fővárosunkról, hol tartunk élhetőség szempontjából és ha jobban belegondolunk, nem lepődünk meg a válaszokon. Budapest egy világlátott ember számára is sok szempontból a legélhetőbb városok közé tartozik. Kérdezzünk meg egy itt élő kínait, hogy mennyivel jobb itt városi a levegő, mint a hazájában, hogy mennyivel kevesebb az ember és a túlzsúfoltság. Igen, van még hova fejlődni parkok és zöld terek tekintetében, de alapvetően, mindent összevetve, ebben a témában már nincs is annyira lemaradva a főváros, mint amennyire a sztereotípiák mentén azt képzelhetjük.
Az elmúlt években rengeteg jó és okos megoldás született a város élhetőbbé tételéért. Ilyen például a BKK Futár Utazástervezőjét, de ugyanilyen jó a MOL Bubiprogram együttműködés is. Sokan nem tudják, hogy az Állatkert már jó ideje a Széchenyi Fürdő használt vízével fűt. A jövő újításai közül a Duna intenzívebb bekapcsolása várható Budapest életébe. Főleg azért, mert ha okos városról beszélünk, azt nem lehetséges különválasztani a fenntarthatóságtól. A komplexitás nagyon fontos, tehát az okos város fejlesztésénél nem lehet leválasztani egy-egy szegmensét a tematikának, hanem egészként kell a városhoz nyúlni, ha fejleszteni akarjuk.
A Senso Média hihetetlen újításait muszáj külön is megemlíteni: egy olyan fejlesztő cégről beszélgetünk, akik - többek között - köztérre feljesztenek okos bútorokat. A sajtóeseménnyel egy időben mutatták be az OKOS PAD nevű installációt.
Ez egy olyan pad, amivel tudunk tölteni okostelefont, vagy kerekesszéket is. A TOTEM pedig, ami a pad "lelke", netezésre, vásárlásra, információszerzésre egyaránt használható. Bármire nagyjából, amit még kitalálnak a Senso Média csapattagjai vagy a felhasználók.Az egyik ilyen várható újdonságuk még az a FUTÓ TOTEM, aminek a felállításával a futópályákon (pl. Margit-sziget) azonnal mérhetővé válnak az eredményeink, csak be kell csekkolnunk, és már érzékeli is, ha elfutottunk előtte, és mutatja az eredményeinket. Innentől kezdve nem kell sem telefont magunkkal vinni, sem okos órát, elég egy nem zavaró kicsi okos kütyü. Így nagyjából elegendő a két lábunk és a jó szándékunk, hogy futással tegyük egészségesebbé az életünket.
- egy olyan város jövőképét látta maga előtt, ahol az emberek boldogabban, kevesebb munkával több pénzt keresnek, és a fennmaradó szabadidőben élményeket gyűjtenek. Ettől kiegyensúlyozattabbá válnak és törődőbbé. És ez kihat a város élhetőségére is, és az életminőségre is. Mert hiába minden újítás és zöldfelület, ha nincs éplelkű ember, aki ezt élvezni tudná. A feladat tehát adott. Egy boldogabb, élhetőbb, fenntarthatóbb és így végül egy okosabb város megteremtése. Amely mindenkinek, aki itt él,közös feladata. Nincs kivétel.